ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ | Ресурс з питань авторського права та промислової власності
default-logo

 

 

 

 

Колеги!

Зараз професійна спільнота активно відпрацьовує проєкти законів в сфері авторських та суміжних прав. Всі вони складені на основі напрацювань зроблених ще рік тому, але в кожному з них є свої специфічні особливості, які враховують інтереси певних груп заінтересантів. На нашу думку, якщо переглядається в цілому Закон країни «Про авторське право та суміжні права», то хотілося б звернути увагу законотворців на деякий дисонанс формулювань. Мова йде про зміни до статті 446 Цивільного кодексу України щодо строку чинності майнових прав інтелектуальної власності на твір: «1. Майнові права інтелектуальної власності на твір є чинними протягом усього життя автора і семидесяти років після його смерті, крім випадків, передбачених Законом України «Про авторське право і суміжні права» 2. Строк чинності майнових прав інтелектуальної власності на твір починається з дня смерті автора чи з дня настання подій, передбачених законом, але відлічуються з 1 січня року, наступного за роком смерті чи роком, в якому відбулася відповідна подія».
Згідно чинної норми: «1. Авторське право на твір виникає внаслідок факту його створення і починає діяти від дня створення твору. 2. Авторське право діє протягом усього життя автора і 70 років після його смерті, крім випадків, передбачених цією статтею». Відповідно пропозиції до нової редакції Закону України «Про авторське право і суміжні права» реєстр. № 5552-4: «1. Авторське право на твір виникає внаслідок факту його створення і є чинним від дня створення твору. 2. Авторське право є чинним протягом усього життя автора і 70 років після його смерті, крім випадків, передбачених цією статтею», при цьому, «Авторське право становлять особисті немайнові права автора і майнові права на твори».
Диспозиція наведених частин першої та другої як чинної норми, так і змісту нової редакції законопроєкту дає зрозуміти, що така складова авторського права, як майнові права на твір, набуває чинності все ж у зв’язку зі створенням твору, а не у зв’язку з народженням автора, як це передбачено запропонованою редакцію ЦКУ.
За суттю майнові права інтелектуальної власності на твір є чинними, крім окремих визначених випадків, протягом усього життя автора і, водночас, строк чинності майнових прав інтелектуальної власності на твір починається зокрема з дня смерті автора, на нашу думку, це — «апогей» нормо-проектувальної техніки.

Зміст

 

Актуально
Міжнародний індекс ІВ 2021 року: глобальна структура ІВ зберігає високі позиції в умовах пандемії (Г. Андрощук) 4
Авторське право та суміжні права
Сергій СТУПАК Чим (або ким…) керувалося Мінекономіки? 8
Денис ПАВЛІКОВ, Юрій ГАНДЗЮК Що нам чекати від народних депутатів у сфері права слідування? 14
Патентне право
Геннадій АНДРОЩУК Патентна міграція в міжнародному трансфері технологій: аспекти технологічної безпеки 19
Засоби індивідуалізації
Леонід ЧЕРЕПОВ Чи може бути два добре відомих  знака?    25
Комерціалізація
Михайло ЯЦЕНКО Ефективне розпорядження правами інтелектуальної власності протягом життєвого циклу сучасної продукції 31
Олександр БУТНІК-СІВЕРСЬКИЙ Інноваційна властивість трансферу технологій: комерціалізація  майнових прав інтелектуальної власності та розвиток її організаційних форм 39
Міжнародний досвід
Олена ВОЙНІКАНІС Право інтелектуальної власності в цифрову епоху: парадигма балансу і гнучкості 44
Розгляд спорів
CJEU виніс рішення у справі Facebook в Бельгії  (Г. Андрощук) 55
Ikea оштрафували за шпигунство за співробітниками (Г. Андрощук) 55
Патентне заперечення «солом’яної особи» (Г. Андрощук) 56
Привласнення небезпечного штаму пташиного вірусу (Г. Андрощук) 57
Точка зору
Іван ДАХНО Про селекціонера – опонента «продажной девки империализма» 59
Факти та події
Активність влади з вирішення проблем, що стосуються українських творців ( А. Матвійчук) 64
Вірменія перейменує «коньяк»(Г. Андрощук) 66
Європарламент вимагає тимчасової відмови від патенту на вакцину COVID-19 (Г. Андрощук) 68
Безкоштовні е-книги з творами Станіслава Лема. Де їх скачати? (Г. Андрощук) 70