ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ | Ресурс з питань авторського права та промислової власності
default-logo

Колеги!

За останні 5 років листопад для України став місяцем знакових подій, які боляче впливають на наш добробут і спокій. У сфері інтелектуальної власності листопад також вирізняється певними загостреннями. Чого вартує розгляд депутатського законопроекту №9088 щодо промислової власності, на меті якого — узаконити корупційні оборудки. Хоча законопроект не пройшов схвалення у профільному Комітеті Верховної Ради України, але викликає багато запитань до тих, хто його підписував і просував. Законопроект порушує всі можливі процедурні, спеціальні і моральні закони. Невже в нашій країні немає фахівців? Допоки сферою інтелектуальної власності будуть займатися непрофесійні кар’єрні посадовці? Результати їх діяльності можна оцінювати,  дивлячись на організацію міжнародного форуму «INNOVATION MARKET», який відбувся 21-23 листопада 2018 р. у Міжнародному виставковому центрі.

 Програма заходу мала на меті — висвітлити тематики з розвитку інновацій та інвестицій в освіті, науці, енергетиці, екології, фінансовому та банківському секторі. Напевно, для популяризації тематики вхід до виставки був платним.

У центрі програмних заходів була представлена Державна система охорони інтелектуальної власності — презентацією Центру підтримки технологій та інновацій (TISC), який вже створено на базі Національного офісу інтелектуальної власності (НОІВ). Швидко, але ніхто не може пояснити — навіщо створювати TISC, як державну структуру, в рамках Державної системи охорони інтелектуальної власності і за рахунок її коштів. TISC, по суті, має надавати послуги комерційного характеру і є конкурентом фірмам патентних повірених та інноваційним структурам у ВНЗ та НАН України. За великим рахунком, складається враження, що можновладці не зовсім розуміють, які функції має виконувати правова охорона інтелектуальної власності і які умови потрібно створити державі в рамках міжнародних зобов’язань для її ефективної роботи. При цьому новостворений НОІВ планує утворити нову стратегію та організовувати підготовку фахівців у сфері інтелектуальної власності. Забуто, що стратегію вже розробляли з залученням фахівців усіх рівнів і обговорювали на численних заходах, а освітні інституції в цій сфері знищили та переформовували в суто юридичні і, взагалі, про освіту і трансфер технологій у ВНЗ має піклуватися МОН України.

Виставка виглядала пафосно — найбільша експозиція належала Державній системі інтелектуальної власності і при цьому була порожня в наповненні. А очільник Мінекономрозвитку Тітарчук зазначивши, що головна мета системи — забезпечити захист прав інтелектуальної власності, досі не знає, що захист прав здійснюється судом. Це він перебував на посаді куратора сфери інтелектуальної власності майже 3 роки і не прочитав положення. Що ж буде далі? Вже призначили нового очільника сферою — Юрія Бровченка, який раніше з 2008 року опікувався питаннями національної безпеки і оборони на державному рівні. Скільки років знадобиться Юрію Бровченку, щоб почати вільно говорити про сферу інтелектуальної власності, а скільки — для того щоб приймати необхідні рішення?

Зміст

Актуально  
Юрій ЧОХА Наукові «щури»: хто вони? 4
Авторське право та суміжні права  
Юрій ГАНДЗЮК Балада про УААСП або «риба гниє з голови» 9
Володимир КОНОВАЛЕНКО Верховна Рада дала зелене світло «піратам» в Україні 17
Патентне право  
Геннадій АНДРОЩУК Патентний ландшафт у системі економічного аналізу: методика проведення 20
Захист прав  
Руслан ЕННАН Феномен “віртуальної власності” у кіберпросторі 25
Комерціалізація  
Артем АФЯН Як роботизація робить юридичні послуги доступними 32
Розгляд спорів  
За результатами роботи Апеляційної палати Мінекономрозвитку. Щодо реєстрації знака для товарів і послуг «Glutenoff» 38
Міжнародний досвід  
Лоуренс ЛЕССИГ Cвободная культура 47
Факти та події  
Свобода Інтернету: стан в Україні (Геннадій АНДРОЩУК) 61
Тенденції встановлення власників веб-сайтів (Наталя РАЗИГРАЄВА) 64
В Укрпатенті відбулася конференція на тему промислової власності (Тетяна ДЕНЕСЮК) 65
Інформаційні ресурси патентознавця  
Олексій ВАСИЛЬЄВ База даних INSPEC (The Information Service for Physics, Electronics, and Computing) 71