Колеги!
Наукові кола, і не тільки наукові, шукають, місця де можуть знадобиться їх знання, кваліфікація та досвід. У нашій країні це завдання занадто складне. Тому МОН України рекомендує співробітництво з Євросоюзом шляхом участі у наукових програмах.
Одна з таких — Програма «Горизонт 2020», яка має на меті створити науково-технологічну основу для прискореного та сталого економічного розвитку об’єднаної Європи, забезпечивши їй зростання і конкурентоспроможність у світі; підвищити зайнятість своїх громадян; вивести ЄС на рівень найбільш розвинених у науково-технологічному відношенні держав; завершити формування єдиного європейського наукового простору, яке складає основу завтрашнього технологічного лідерства в світі на основі конкурентоспроможної науки, зокрема фундаментальної з високоризикованими дослідженнями.
Програма діє для підвищення наукового рівня європейських країн за допомогою фінансування, що виділяється на конкурсній основі, і підтримує проривні дослідження за темами, запропонованими самими вченими, керуючись при цьому єдиним критерієм — наукової значимості досліджень.
Євросоюз, впроваджуючи Програму «Горизонт 2020», вирішує важливі питання:
— розвивати власну наукову інфраструктуру, виховувати, вдосконалювати та зберігати власні наукові кадри, а також залучати фахівців з «третіх» країн;
— залучати більше коштів приватного бізнесу для фінансування досліджень і розробок, збільшувати кількість інноваційних малих та середніх підприємств,
— відрефлексувати та стурбованість громадян і політиків станом енергетики, клімату, доступністю і якістю охорони здоров’я, демографією, питаннями безпеки транспорту, безпеки особистості тощо.
Програма не підтримує дослідження національного рівня або розробки в інтересах однієї країни, тому ідея проекту повинна мати загальноєвропейське значення (на сленгу Єврокомісії – «European dimension»).
«Горизонт 2020» — непроста програма, проте, як показує попередній досвід участі в подібних програмах, шанси в українських вчених знайти своє місце є. В першу чергу, шанс є у тих: • чия тематика роботи (послуги) повністю вписується в опис виставленої на конкурс проблеми і / або інтереси ЄС і України в її вирішенні збігаються, • у кого є досвідчені, активні і надійні партнери в країнах ЄС, • хто має підтверджені наукові результати міжнародного рівня за темою проекту, • хто має досвід міжнародного співробітництва, • хто володіє сучасними засобами комунікації та – обов’язково! – англійською мовою, • хто не складає руки після першої невдачі.
Головний редактор Абдуліна І.В.