ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ | Ресурс з питань авторського права та промислової власності
default-logo

Слово головного редактора

Колеги!

Уже півтора роки діє закон України про ефективне управління правами, і настав останній час, коли за цим Законом має бути здійснена акредитація ОКУ у сферах авторського права. Тому на початку цього року Мінекономіки видало відповідний наказ №8.
Як тільки не критикували фахівці цей наказ: писали статті, наводили аргументи, що він не відповідає критеріям нормативно-правового акта. Збирали-ся представники Громадських рад при Мінекономіки та Державній регуляторній службі, писали протоколи й робили висновнки, але Мінекономіки тримав свою позицію й відповідно до наказу №8 видав ще наказ №512 щодо складу комісії з акредитації.
Рішення суду від 07.10.19 р. про визнання наказу №8 таким, що не відповідає чинному законодавству, загнало Мінекономіки в кут. Ще додалася кримінальна складова голови акредаційної комісії Бровчека. На сайті Мінекономіки почала з’являтися інформація, яка свідчила, що в Мінекономіки паніка. Тим часом Наказ №512 також оскаржується у двох судових провадженнях, не важко здогадатися, якою буде його доля й уже прийнятих рішень щодо акредитації ОКУ у сфері суміжних прав.
Мінекономіки звикло працювати в режимі наказів і такого результату явно не очікувало, до розробки нормативної бази з цих питань так і не дійшло, навіть не визначило критерії для створення зазначеної акредитаційної комісії.
Зараз ми спостерігаємо феномен класичних реформаторів: хотіли як краще — отримали як завжди. Те, що бодай якось у сфері збору авторської винагороди працювало, тепер просто зупинено. Усі ОКУ легітимно позбавлені можливості збирати авторську винагороду. Про що так волали, те й загубили.
Що Мінекономіки робитиме далі? Тільки один варіант — порушувати Закон, тому що цивілізовано, у законний спосіб, перезавантажити процес акредитації ОКУ вже не можливо.
Хто буде нести відповідальність за непрофесійні рішення? Сподіваємося, що в кінці-кінців дочекаємося, що відповідальність стане нормою.

Головний редактор Ірина Абдуліна