Обговорення законопроектів в сфері інтелектуальної власності
02 лютого 2021 року у приміщенні Укрпатенту відбулося обговорення в якому взяли участь представники Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України (Мінекономіки) та Державного підприємства «Український інститут інтелектуальної власності» (Укрпатент) з членами Всеукраїнської асоціації патентних повірених України (ВАПП), щодо питань які стосуються змін до Порядку сплати зборів за дії, пов’язані з охороною прав на об’єкти інтелектуальної власності та Регламенту Апеляційної палати Укрпатенту, якій виконує функції Національного органу інтелектуальної власності.
Щодо проєкту постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку сплати зборів за дії, пов’язані з охороною прав на об’єкти інтелектуальної власності», то розробники змін пояснили, якими аргументами вони керувались при формування змін. Перш за все, зміни обумовлені тим, що відбулася зміна законодавства в сфері інтелектуальної власностіта з’явилася низка нових зборів, які мають бути враховані. Вартість цих зборів і підвищення вже існуючих формувалася відповідно до досвіду інших країн та спроможності українського ринку. Фахівці Укрпатенту відмітили, що собівартість роботи експерта за однієї заявки на винахід на сьогодні складає 29 тис грн і вони не взмозі звести фінансовий баланс витрат. Виживає Укрпатент за рахунок інших надходжень, наприклад надходжень від участі України у Мадридській процедурі. Щодо інших коштів які мають формувати розвиток системи інтелектуальної власності, то, на жаль, Мінекономіки останніми роками стримує їх розподіл.
Присутні члени ВАППвідмітили, що патенті повірені по-різному оцінують ситуацію з підвищення зборів. Ті компанії, які обслуговують не резидентів України та великий бізнес не переймаються підвищенням зборів, але ті патенті повірені, які обслуговують український малий та середній бізнес занепокоєні тим, що підвищення зборів призведе до зменшення реєстрацій інтелектуальної власності і знизить інноваційний розвиток України. Також, було наголошено, що Укрпатент має розвиватися і, при цьому,вкрай важливо збереження пільг для індивідуальних винахідників на національному рівні, вдосконалення автоматизованої системи адміністрування баз даних Укрпатенту, скорочення строків розгляду заявок.
Щодо роботи Апеляційної палати, то представлений на обговорення проєкт Регламенту це потребує доопрацювань. Всі пропозиції до проекту ВАПП надішле до Укрпатенту.
Учасники обговорень виказали важливість постійного діалогу між фахівцями сфери інтелектуальної власності, бо тільки так можливо уникнути явних проколів у нормативній базі сфери інтелектуальної власності.