ЗАЯВА КООРДИНАЦІЙНОЇ РАДИ УКРАЇНСЬКОЇ МЕДИЧНОЇ ЕКСПЕРТНОЇ СПІЛЬНОТИ
Щодо врегулювання питань з підвищення доступності лікарських засобів для громадян
Українська медична експертна спільнота (УМЕС) визначила метою своєї діяльності забезпечення потреби громадян України, суспільства, а також осіб, які приймають рішення, у впевненій експертній думці щодо питань у сфері охорони здоров’я України та медико-соціальних проблем здоров’я населення України.
Ми підтримуємо усі ініціативи Президента України, Верховної Ради України, Кабінету міністрів України щодо вдосконалення правової охорони винаходів і корисних моделей, насамперед у сфері охорони здоров’я і фармацевтики. Це безпосередньо впливає на збереження життя та здоров’я громадян України. Це забезпечує умови для цивілізованого та повноцінного проведення вітчизняних наукових досліджень, підтримує національні наукові школи та молодих інноваторів, які мають відчувати реальну турботу суспільства і держави та потребу у своїй роботі на Батьківщині. Це високоінтелектуальний капітал держави, що збільшує конкурентоспроможність на світових ринках.
Саме на це має бути спрямований проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення рівня охорони і захисту прав інтелектуальної (промислової) власності та удосконалення державного управління сферою інтелектуальної власності” № 9088 від 17.09.2018. Більшість новел законопроекту покращує умови інноваційної діяльності.
Також ми вітаємо кроки влади в царині забезпечення населення якісними, доступними і ефективними лікарськими засобами. Ми погоджуємося з більшістю змін, запропонованих проектом Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення доступності лікарських засобів для громадян» № 2689 від 06.09.2019.
Однак, деякі положеннями цього законопроекту несуть пряму небезпеку для Інноваційної наукової діяльності в Україні, забезпечення медичних працівників вітчизняними новітніми методами діагностики та лікування, що ще більш поглиблюватиме кризу, пов’язану відтоком наукових кадрів!
Так має місце намагання здійснити «звуження» об’єктів, які можуть отримати патентний захист як винахід та корисну модель (зміни до ч. З ст. 6 та ч. З ст. 7 запропонованої редакції Закону України «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі») (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1994, № 7, ст, 32), а саме:
Стаття 6,> Умови надання правової охорони
- Правова охорона згідно з цим Законом, не поширюється, на такі об’єкти:
хірургічні або терапевтичні способи лікування людини або тварини; способи діагностики організму людини або тварини; нові форми відомого з рівня технології лікарського засобу, у тому числі солі, складні ефіри, прості ефіри, композиції\ комбінації та інші похідні, поліморфи, метаболіти, чисті форми, розміри часток, ізомери, нове дозування або будь-яка нова властивість чи нове використання відомого лікарського засобу.
Стаття 7. Умови патентоздатності винаходу, корисної моделі
- Винахід (корисна модель) визнається новим, якщо він не є частиною рівня техніки. Об’єкти, що є частиною рівня техніки, для визначення новизни винаходу (корисної моделі) повинні враховуватися лише окремо.
Не визнається новим, таким, що відповідає попередньому рівню розвитку техніки, дозування або будь-яка нова властивість чи нове використання лікарського засобу.
Ми твердо переконані у тому, що такий підхід фактично виводить з-під правової охорони в галузі медицини та фармацевтики такі об’єкти, як «нові
форми відомого з рівня технології лікарського засобу, у тому ЧИСЛІ СОЛІ, складні ефіри, прості ефіри, композиції, комбінації’ та інші похідні, поліморфи, метаболіти, чисті форми, розміри часток, Ізомери, нове дозування або будь-яка нова властивість чи нове використання відомого лікарського засобу».
Таке обмеження суттєво вплине на захист новітніх і ефективних рішень у розробці нових вітчизняних лікарських засобів та способів діагностики і лікування. А отже зупинить розвиток медичної науки та ініціатив у лікуванні і збереженні життя пацієнтів, оскільки такі розробки практично не зможуть отримати патентний захист від недобросовісних конкурентів. Свідомо розширюється падл© об’єкті® Інтелектуальної діяльності, які не можуть бути захищені патентом в Україні, занадто розширено в проект! зазначеного Закону.
Таке обмеження не є доцільним, і скоріш загальмує розвиток фармацевтичної галузі та пошук нових форм лікування в Україні, пошук нових рішень, аніж стане корисним. Таке розширення непатентованих рішень не відповідає міжнародним стандартам і вимогам, в тому числі положенням Угоди ТРЇПС та Угоди про Асоціацію з Україною, та не відповідає практиці країн Європейського Союзу, якщо говорити про імплементацію положень законодавства Європейського Союзу.
Вважаємо, що запропоновані зміни у сфері захисту корисних моделей та обмеження щодо захисту в сфері фармацевтики багатьох об’єктів потребують доопрацювання та ґрунтовного аналізу для їх запровадження, як науковим – співтовариством, так і представниками галузі фармацевтики.
Стаття 22 Конституції України прямо встановила: «Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.
При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод».
Закликаємо Президента України, Український Парламент, Комітет з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Верховної Ради України, не дати можливість провести ці стратегічно небезпечні ініціативи, що унеможливлять забезпечення необхідного правового захисту і надання перспективи українським вченим, насамперед талановитій молоді, працювати в Україні та на благо народу України, реально розвивати інноваційну діяльність, створювати нові методики діагностики, лікування, лікарські засоби та забезпечувати наповнення державного бюджету, у тому числі за рахунок валютних надходжень.
Експерти УМЕС готові долучитися до роботи профільного Комітету і надити розроблені нами конкретні пропозиції.
Уповноваженний координатор К. Косяченко