Слухання в Офісі торговельного представника США щодо підготовки до щорічного перегляду «Спеціальної доповіді 301»

У м. Вашингтон, США, 8 березня 2018 року відбулися публічні слухання в Офісі торговельного представника США щодо підготовки до щорічного перегляду «Спеціальної доповіді 301». У слуханнях взяв участь заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі Михайло Тітарчук. Слухання були організовані для забезпечення можливості усіх зацікавлених сторін подати додаткову актуалізовану інформацію щодо захисту прав інтелектуальної власності, а також представити офіційну позицію, яка сприяла б прийняттю об’єктивного рішення з боку Офіса торговельного представника США.
Нагадаємо, що 28 квітня 2017 року Офіс торговельного представника США оприлюднив «Спеціальну доповідь» 301» за 2017 рік, в якій нашу країну було залишено у «Переліку країн пріоритетного спостереження». При цьому відзначалося, що є незначний прогрес в діяльності організацій колективного управління щодо збору роялті, відсутність достатнього прогресу із зменшенням використання неліцензійного програмного забезпечення органами державної влади України, а також широко розповсюджене Інтернет-піратство. Надалі проходили засідання Експертної групи з питань торгівлі та засідання Українсько-Амери-канської Ради з торгівлі та інвестицій, на яких у американської сторони склалося враження, що Україна не відповідає критеріям Генералізованої системи преференцій щодо адекватного та ефективного захисту прав інтелектуальної власності, тому 22 грудня 2017 року Президент США Д. Трамп підписав прокламацію, якою запровадив часткове призупинення дії Генералізованої системи преференцій стосовно України. Це означає, що відміняється право безмитного ввезення на територію США 147 товарних позицій українського експорту.
У рамках слухань обговорювалися три основні питання, в яких зацікавлена американська сторона:
1. Вдосконалення системи колективного управління авторським та суміжними правами.
2. Високий рівень піратства у мережі Інтернет.
3. Використання неліцензійного програмного забезпечення в органах виконавчої влади.
З першого питання на слуханнях американській стороні Михайло Тітарчук повідомив, що до Верховної Ради України вже поданий на розгляд законопроект «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського і (або) суміжних прав», який пройшов перше читання і передбачає діяльність обмеженої кількості організацій для здійснення обов’язкового та розширеного колективного управління та розмежовує види майнових прав. Саме такий порядок дозволить уникнути хаосу у сфері збору винагороди за використання об’єктів авторського права і суміжних прав. Михайло Тітарчук запевнив, що запропонований проект відповідає вимогам Директиви 2014 з колективного управління  в частині забезпечення прозорості, чесності та передбачуваності.
Також Тітарчук прозвітував про подання до Верховної Ради України законопроекту «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо врегулювання питання авторського права і суміжних прав», який сприятиме ефективнішому збору винагороди організаціями колективного управління. Про суть і якість цих законопроектів ми вже писали в нашому журналі.
Щодо відповіді на друге питання — вирішення проблем високого рівня піратства у мережі Інтернет,  Тітарчук навів статистику Національної поліції України за 2017 рік, яка налічує 141 кримінальне провадження у сфері порушення авторських та суміжних прав. Сума відшкодованих матеріальних збитків склала 2 473000 грн. Кіберполіція і надалі має на меті посилювали кримінальну відповідальність за порушення у сфері захисту авторських прав. Для цього розроблено проект Закону «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за злочин у сфері авторського права та суміжних прав».
З третього питання Михайло Тітарчук запевнив американську сторону, що Мінекономрозвитку підготовлений до прийняття  проекту Постанови Кабінету Міністрів України про удосконалення процедур легалізації програмного забезпечення та проведення інвентаризації в органах виконавчої влади, який в тому числі враховує інтереси ТОВ «Майкрософт Україна» і дозволить об’єктивно визначити потреби у легалізації  та чіткі механізми фінансування заходів з легалізації в усіх органах виконавчої влади в тому числі за рахунок коштів за дії, пов’язані з правовою охороною інтелектуальної власності (!!!!).
Крім того, американській стороні була надана вичерпна інформація щодо законодавчої роботи у сфері інтелектуальної власності. Насамперед про боротьбу з «патентним троллінгом» − способом запровадження адміністративного оскарження недобросовісно зареєстрованих промислових зразків, про географічні зазначення, про топографії напівпровідникових виробів. 
Також було прозвітовано про діяльність митних органів Державної фіскальної служби України, Державного агентства України з питань кіно, Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками, про створення спеціалізованого суду з інтелектуальної власності та створення Ради з питань інтелектуальної власності з 7 лютого 2018 року.

Поділитися

Про ресурс

Ресурс створений для висвітлення питань інтелектуальної власності в Україні та світі.

Контакти

Приєднуйтесь