Бібліотечна сфера про внесення змін у Закон України про авторське право та суміжні права

Ірина Абдуліна

У Державній науково-технічній бібліотеці України відбувся круглий стіл на тему: «Авторське право в бібліотечній сфері». Організатори: Державна науково-технічна бібліотека України; Науково-практичний журнал «Інтелектуальна власність в Україні»; Асоціація «Інформатіо – Консорціум».

В обговоренні взяли участь представники бібліотечної сфери та фахівці з інтелектуальної власності, посадовці з Мінекономрозвитку, ДП «Укрпатент» та інші, зацікавлені у цій темі.

Перша частина заходу стосувалася висвітлення актуальних проблем інформаційно-бібліотечної діяльності (сфери авторського права) у правовому полі України, про яку розповів Олексій Васильєв, директор Асоціації  «Інформатіо-Консорціум». Васильєв розповів про вузькі місця законодавства України з авторського та суміжних прав, які утворилися з часом при організації вільного доступу до наявних ресурсних баз у бібліотеках.

У бібліотеках активно використовують інноваційні технології: Інтернет (ел.пошта, www, віддалений доступ тощо); технології створення електронних публікацій (статей, книг, …) та автономних засобів їх відтворення; технології електронного видавництва, технологію розпізнавання тексту, мультимедійні технології (запис, зберігання, відтворення аудіо, фото та відеосигналів за допомогою комп’ютеризованих систем); технології копіювання текстових і графічних об’єктів (копіювання без втрати якості); технології 3D-друку.

Законодавство України з питань авторського права та суміжних прав приймали 20 років тому, отже, на теперішній час воно не  повною мірою враховує баланс інтересів у бібліотечній сфері всіх суб’єктів — автора, видавця, бібліотекаря, читача.

Бізнес-процеси у бібліотеці не стояли на місці, а розвивалися, тому майже у всіх складових діяльності бібліотеки з’явилися питання, які необхідно врегулювати на законодавчому рівні щодо використання об’єктів авторського права та суміжних прав. Це в першу чергу стосується процесів:

•        організації електронного міжбібліотечного абонементу (МБА);

•        наповнення і використання баз даних (внутрішніх), створення та розвитку репозитаріїв публікацій (документів);

•        забезпечення доступу до електронних ресурсів  (зовнішніх БД);

•        відтворення і розповсюдження текстових документів в електронній формі, або мультимедіа інформації;

•       створення Web-сайтів (в т.ч. програмне забезпечення, графіка, торговельні марки);

•        створення і наповнення власних баз даних;

•        публічної демонстрації аудіо та відеотворів;

•        платних послуг з використанням об’єктів інтелектуальної власності.

Бібліотека в правовому полі сьогодні виглядає  як офшорна зона, де працює система виключень та обмежень авторського права. Всі вони викладені у Законі України «Про авторське право та суміжні права» (статті 21-25). Але ці норми потребують деяких змін, уточнень, розширень або, іншими словами, осучаснення.

На думку Олексія Васильєва, насамперед це стосується Статті 1 Закону — Визначення термінів. Адже в сучасному бібліотечному просторі, і не тільки, вже давно використовують поняття: електронний документ, електронна публікація. Вони різні за значенням та використанням.  Ці терміни треба негайно внести до Законодавства України.

Також необхідно осучаснити Статтю 21. Вільне використання твору із зазначенням імені автора та Статтю 22. Вільне відтворення бібліотеками та архівами примірників твору репрографічним способом. Не секрет, що в бібліотеках використовують відтворення не тільки репрографічним способом, тому для певних ситуацій щодо виконання бібліотечних функцій із некомерційними цілями необхідно внести  додатково в законодавство інші способи, які активно використовуються в бібліотеці.

У дискусії взяли участь представники організацій колективного управління та фахівці з авторського права, адже і для їх діяльності сьогодні в бібліотеці є місце. Як говориться у приказці: поки  жарений півень не клюнув..., але чекати немає сенсу, треба бібліотечну сферу обовязково повернути у правове поле і працювати  так, щоб читачі  мали вільний доступ до ресурсів бібліотеки всіх способів відтворення.

У другій частині круглого столу обговорювалася тема перспектив законодавчого регулювання використання відкритих ліцензій, зокрема Creative Commons, в Україні, доповідач — Ірина Кучма.  Вона розповіла присутнім про всі форми використання таких ліцензій та запевнила бібліотечну сферу, що перспектива використання Creative Commons в Україні набирає обертів. Бібліотекарі з цікавістю сприйняли доповідь Ірини Кучми.

Усіх зацікавлених у внесенні змін до законодавства з авторських та суміжних прав просимо направляти свої пропозиції на ел.пошту журналу «Інтелектуальна власність в Україні» intelvlas@ukr.net.

 

 

 

 

 

 

 

Поділитися

Про ресурс

Ресурс створений для висвітлення питань інтелектуальної власності в Україні та світі.

Контакти

Приєднуйтесь